Dla psa: obroża elektryczna, obroża antyszczekowa, obroża elektroniczna, pastuch elektryczny czyli tresura i szkolenie psów


Idź do spisu treści

Jak działa elektryczny pastuch dla psa.

Elektryczny pastuch

Ekektryczny pastuch dla psa.

Pies w ogrodzie a pastuchy elektryczne.

Google
 

Elektryczny pastuch jako niewidoczne ogrodzenie. Zupełnie bezpieczny, nie wymaga kontaktu psa z przewodem, który może być ukryty w ogrodzeniu lub zakopany.

Systemy pastuch elektryczny w formie niewidocznego ogrodzenia umożliwiające kontrolę zachowania pupila w ogrodzie i wyznaczenie stref dostępnych i zakazanych dla psa składają się zwykle z następujących elementów:

  • nadajnik elektrycznego pastucha umieszczany w domu (garaż, altana itp) z dostępem do gniazda zasilania
  • elektryczna obroża dla psa z odbiornikiem
  • zestaw kabla do wyznaczenia stref
  • flagi ułatwiające szkolenie


Nadajnik posiada wejście na kabel, który rozłożony zostaje w ogrodzie tworząc pętlę. Na nadajniku istnieje zazwyczaj możliwość określenia szerokości strefy wokół rozłożonego kabla gdzie system zaczyna reagować na zbliżanie się psa. W dobrych systemach ogrodzeń mamy zazwyczaj dwie niezależne strefy: strefę ostrzegania i strefę impulsu regulowane jednym suwakiem, który automatycznie dobiera stosunek szerokości obu stref. W strefie ostrzegania dźwiękowego obroża elektryczna wydaje ostrzegawczy sygnał dźwiękowy w momencie zbliżania się psa do przewodu. Po przekroczeniu drugiej strefy, zwanej strefą impulsu, obroża wyzwala nieprzyjemny impuls elektrostatyczny, który zmusza pupila do opuszczenia terenu poprzez nieprzyjemne napięcie mięśni psa.

Korzystając z możliwości dokładnego określenia stref należy pamiętać o dość ważnej roli przewodu po jego spleceniu (w warkocz). W takich miejscach przewód staje się nie aktywny i umożliwia tworzenie wysepek np. otaczających oczko wodne, piaskownicę czy rabatę kwiatową. Układając przewód należy również pamiętać aby nie był on zaginany pod kątem prostym, zaś w miejscach gdzie taki przebieg jest konieczny np. rogi działki, należy wyprofilować go po łuku. Ażeby zakłócić działanie przewodu w takich miejscach jak np furtka czy brama wjazdowa należy przewód wkopać na głębokość około 2 metrów co dezaktywuje jego działanie.

Wybierając odpowiedni system warto zwrócić uwagę, czy wydłużenie kabla jest możliwe kablem o tych samych parametrach. Niektóre tańsze systemy do wydłużenia kabla wymagają zastosowania zupełnie innych parametrów co powoduje, że wcześniej ułożony kabel trzeba w całości wymienić na inny.

Przykładowa instalacja systemu:Najbardziej zaawansowane systemy ogrodzeń posiadają na stacji sterującej wyświetlacz szerokości stref w ogrodzie (np. marka PAC) i możliwość ładowania obroży w nadajniku (np. Innotek SD2100E). Do części systemów producenci dokładają dodatkowo flagi ostrzegawcze, które umieszczone wzdłuż trasy przebiegu kabla pozwalają pupilowi szybciej opanować szerokości stref.

Szukając odpowiedniego systemu należy też zwrócić uwagę na możliwość ustawiania siły impulsów na obroży. Dobre systemy typu elektryczny pastuch - niewidoczne ogrodzenie oferują trzy lub więcej tryby pracy obroży, tak aby można było dopasować charakterystykę pracy obroży do danego psa. W najdroższych systemach producenci oferują obroże inteligentne, które same zwiększają impuls wraz ze zbliżaniem się psa do przewodu.

Rozłożenie i uruchomienie pełnego zestawu nie zajmuje więcej niż 30 minut i nie wymaga praktycznie żadnych narzędzi. Kabel może leżeć luźno na ziemi, być lekko wkopany, przykryty korą lub wpleciony w siatkę ogrodzeniową. Tam gdzie na swej trasie zbliża się do przewodów zasilających budynek należy je mijać pod kątem prostym. W przewodzie jest zwykle napięcie nie przekraczające 12v, zaś sam przewód jest pokryty izolacją pełniąc funkcję jedynie anteny, więc nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa w przypadku przerwania przewodu i można go łączyć na tzw. skrętkę owijając dodatkowo izolacją zabezpieczającą przed wilgocią. W czasie burzy należy wyłączyć system. Do większości zestawów można zastosować dowolną ilość obroży dodatkowych dla kolejnych pupili - w niektórych można wybrać również rodzaj obroży (dla małych lub dużych psów, a nawet dla kotów).

Deszcz i woda

Znakomita większość obroży uznanych producentów jest wodoodporna. Należy pamiętać, że w sytuacji kiedy pies ma mokrą sierść obroża będzie działała o wiele mocniej i należy stosować odpowiednio niższe impulsy.

Długa i gęsta sierść

W przypadku niektórych ras długowłosych należy też sprawdzić czy dany zestaw został wyposażony w zestaw długich i krótkich elektrod.

Jak sprawdzić prawidłowe działanie obroży ?

Większość producentów na wyposażeniu każdego zestawu treningowego oferuje diodę lub lampkę sygnalizacyjną którą należy umocować pod poluzowane elektrody, a następnie po ich dokręceniu sprawdzić prawidłowe działanie zbliżając się z obrożą do przewodu - powinna zapalić lampkę kontrolną.

Wymienne paski obroży

Część odbiorników do systemów posiada wymienne paski obroży, które są mocowane poprzez wygodne uchwyty. Zazwyczaj obroże posiadają regulację obwodu szyi psa od około 30 do 60 centymetrów.

Atrapa obroży treningowej

W celu podtrzymania efektów tresury można okresowo korzystać również z atrap obroży co jest szczególnie przydatne w późniejszych okresach szkolenia.

Jakość i bezpieczeństwo

Wybierając obrożę treningową sprawdź przede wszystkim czy posiada ona
certyfikat CE. Na rynku pojawia się coraz więcej niesprawdzonych urządzeń i różnych trenażerów dla psów z rynku chińskiego. Wątpliwa jakość tych urządzeń może być zagrożeniem dla Twojego psa.

Dodatkowym certyfikatem na który warto zwrócić uwagę jest
certyfikat ECMA (więcej na naszej stronie). Producenci, którzy przystąpili do tej organizacji zapewniają wysoką jakość produktów i pełne bezpieczeństwo psa noszącego obrożę elektroniczną. ECMA dba o najwyższą jakość produktów elektronicznych do szkolenia i tresury psów. Restrykcyjnie wprowadza też określone normy impulsów elektrostatycznych (ich siłę, maksymalną długość impulsu), oraz wymaga od producentów stosowania w urządzeniach różnych zabezpieczeń przed ich niekontrolowanym lub złym użyciem tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo psa pracującego z elektryczną obrożą. Do organizacji ECMA przystąpili tacy producenci jak: Num'axes , Martin System , Innotek , Dogtra oraz PetSafe - dzięki temu masz pewność, że produkty oferowane przez tych producentów są wysokiej jakości i są całkowicie bezpieczne dla Twojego psa.

M A R K I

Elektryczny pastuch PAC Fence
Innotek, elektryczny pastuch niewidoczne ogrodzenie
PetSafe: elektryczna obroża, pastuch elektryczny
Elektryczny pastuch dla psa
Dogtra :: elektryczny pastuch , elektroniczne ogrodzenie - tresura psa
DogTrace :: Elektryczny pastuch

S K L E P Y

Elektryczna obroża, elektryczny pastuch
Obroża elektryczna, elektryczny pastuch dla psa
Elektryczny pastuch i obroża elektryczna dla psa
elektryczna obroża w systemie elektryczny pastuch

P O L E C A M Y

Elektryczny pastuch PetSafe
Elektryczny pastuch marki dogtra
Pastuch elektryczny dla psów
Obroża elektryczna i pastuch elektryczny dla psa
Elektryczny pastuch dla psa

INNE SKLEPY

Bielizna: bielizna damska, bielizna dla niej
modna bielizna
bielizna damska
fotelik samochodowy
foteliki samochodowe

Elektryczna obroża | Obroża elektryczna | Obroża elektroniczna | Obroża antyszczekowa | Elektryczny pastuch | Inna elektronika dla psa | Bezpieczne obroże | Tresura psa | Mapa witryny


Tresura psów : Obroża elektryczna Pastuch elektryczny Obroża antyszczekowa Elektroniczna obroża 2007 - 2009 | kontakt@obrozaelektryczna.pl
Ta strona używa plików cookies (niezbędne do prawidłowego działania). Polityka cookies

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego